Gdyby mi się tak chciało jak mi się nie chce…
To już ostatni lajk na Facebooku…
Jeszcze tylko zrobię sobie herbatę…
…i wybiła godzina 2 w nocy. Dziś i tak do niczego konstruktywnego się nie zmusisz. No i znowu Twoje chęci went down the drain.
Idziesz spać z gorącym postanowieniem poprawy w dniu jutrzejszym. Ale tu znowu tyle rzeczy kusi, wszystko ciekawsze niż Twoja nauka, każda czynność lepsza niż obowiązki zawodowe. How to stay focused?
A gdyby tak pracować systematycznie?
Regularity?
W twoim przypadku to chyba Mission: Impossible.
Pewnie już się wiele naczytałeś o tym jak nie odciągać swojej uwagi na byle pierdołach. I pewnie czytałeś to w momencie, kiedy na Twoim biurku leżały stosy notatek do przeczytania i dokumentów do obrobienia.
A pomodoro próbowałeś?
Instrukcja obsługi pomodoro:
- Znajdź budzik… albo wyciągnij smartfona z kieszeni. Ustaw alarm na 25 minut, czyli na jeden odcinek pomodoro. W czasie pomodoro zajmujesz się tylko i wyłącznie pracą. Nie wolno Ci odpisać na smsa, iść po herbatę, zerknąć na tweety… przez 25 minut nieprzerwalnie pracujesz. No interruption!
- Alarm = wybawienie. Teraz masz 5 minut przerwy. Odejdź od komputera, odłóż notatki, masz całe 5 minut dla siebie. Nie próbuj jednak dzwonić do kumpla z pytaniem czy impreza u Krzywego była gruba, bo wiesz, że ta rozmowa będzie trwała dłużej niż 5 minut. Tak samo nie radzę relaksować się przed demotami, bo znowu nic nie zdziałasz.
- Po przerwie zaczynasz pracę w systemie kolejnego pomodoro, a wiec następne 25 minut nieprzerwalnej pracy, po której czekać będzie na Ciebie pięcio-minutowa przerwa.
- Jak już przerobisz 4 pomodoro, możesz zrobić sobie dłuższą, nawet 30 minutową przerwę. Enjoy your break!
What’s up with the pomodoro?
Gdzie się ukrył w całej tej metodzie?
Omawiana technika pracy została stworzona przez Włocha – Francesco Cirillo. A pomidor był jedynie inspiracją. Może nawet nie sam pomidor, a kuchenny czasomierz w kształcie pomidora.
Zawiedziony? No great shakes?
Może metoda szału nie robi… a jednak!
Zaiste nic w niej innowacyjnego. W czym tkwi skuteczność tej metody?
Sam dobrze wiesz, że nie jesteś w stanie utrzymać koncentracji przez całe bite 5 godzin. Nawet godzina to za dużo. Dlatego pracuj w krótkich odcinkach czasu. Lepiej zmotywujesz się do pracy, jeśli wiesz, że zostało Ci jeszcze tylko 20 minut pracy… a nie 3 godziny.
Ponadto większość z nas niezwykle motywuje się pod presją czasu. Przypomnij sobie ile wiadomości wbiłeś sobie do głowy na 15 minut przed egzaminem.
A i tak zbawienny wpływ na całą tę metodę ma konieczność robienia sobie przerw w pracy. Pozwól choć na chwilę odpocząć swoim oczom i daj choć kilku-minutowe wytchnienie Twojemu mózgowi, a w nagrodę otrzymasz bogate zasoby koncentracji i creative thinking.
go down the drain – zmarnować się, pójść na marne
to stay focused – skupić się
regularity – regularność
mission – misja
impossible – niemożliwe
no interruption – bez przerwy
Enjoy your break – Miłej przerwy
what’s up with the… – o co chodzi z …
no great shakes – bez szału
creative thinking – kreatywne myślenie